آسان ترین شیوه خودشناسی

آسان ترین شیوه خودشناسی

غیبت کردن

غیبت کردن

> غیبت کردن یا غیبت گویی یکی از رفتارهای نامناسب و مضر در ارتباطات انسانی است که به معنای بدگویی از کسی است که حاضر نیست و نمی تواند خود را دفاع کند. غیبت کردن می تواند به صورت شفاهی یا کتبی، به صورت جدی یا شوخی، به صورت عمدی یا غیرعمدی، به صورت فردی یا گروهی و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم انجام شود.

غیبت کردن می تواند منجر به آسیب رساندن به شخصیت، اعتماد، احترام و روابط فردی و اجتماعی شخص غایب شود.

یکی از علل رایج غیبت کردن

>یکی از علل رایج غیبت کردن، رضایت ناپذیری از خود یا دیگران است. برخی افراد به دلیل کمبود اعتماد به نفس، احساس ناتوانی، تنهایی، حسادت، کینه یا ناراحتی از خود یا دیگران ناراضی هستند و با غیبت کردن از آنها سعی می کنند خود را بالاتر یا بهتر از آنها نشان دهند. این رفتار ممکن است به صورت یک مکانیزم دفاعی یا یک راه فرار از مسئولیت ها باشد. برای مثال، یک کارمند که از عملکرد خود در کار راضی نیست، ممکن است از رئیس یا همکاران خود غیبت کند تا از پذیرش اشتباهات خود یا انجام وظایف خود بپرهیزد.

> – یکی از عواملی که بر میزان و شدت غیبت کردن تأثیر می گذارد، فرهنگ و ارزش های اجتماعی است. در برخی از جوامع یا گروه ها، غیبت کردن به عنوان یک رفتار غیراخلاقی، نامناسب و غیرقابل قبول شناخته شده و با تنبیه یا تحقیر مواجه می شود. در برخی دیگر، غیبت کردن به عنوان یک رفتار عادی، معمول و قابل توجیه شناخته شده و با تشویق یا بی تفاوتی مواجه می شود.

برای مثال، در برخی از فرهنگ ها، غیبت کردن از خانواده، دوستان یا همسایگان به عنوان یک راه برای ابراز علاقه، محبت یا نگرانی در نظر گرفته می شود و به عنوان یک رفتار مثبت ارزیابی می شود که این برای آنها بسیار زیان بار است و اثرات بسیار مخربی برای آنها در پی دارد.

اثرات غیبت کردن

یکی از اثرات غیبت کردن، آسیب رساندن به شخصیت، اعتماد، احترام و روابط فردی و اجتماعی شخص غایب است. غیبت کردن می تواند باعث شود شخص غایب در نظر دیگران کاهش ارزش، اهمیت یا جایگاه پیدا کند و با تهمت، افترا قرار گیرد.

مورد بعدی تاثیراتی هست که غیبت بر فکر و احساس و باور های فرد غیبت کننده میگذارد اثراتی که جبران آنها سخت خواهد بود چرا که ما اثرات غیبت در دراز مدت محکم میشود و پدید می آید.

ترافیک احساسی و فکری،ورود به چند گانگی ها،عدم ثبات درونی،و خارج شدن از استقلال درونی از مهم ترین تاثیرات غیبت کردن میباشد.

تاثیرات غیبت کردن بر روح انسان

غیبت کردن

ما در غیبت کردن مهم ترین تاثیری که در وجود خود می گذاریم بر روح مان است ، چرا که در غیبت کردن روح خود را به سمت عاملی در بیرون هدایت میکنیم ,املی که ار بسیار از نواقص ما سرچشمه میگیرد نواقصی مانند خود کم بینی ،حسادت،خود بزرگ بینی، مقایسه ناسالم ، منیت ها و … پس روح ما به یک تلاطم می افتد و انرژی آن بسیار کم میشود.

علل غیبت کردن از دیدگاه نواقص

ما زمانی که شروع به غیبت میکنیم از نواقص بسیار زیادی پیروی میکنیم نواقصی مانند:

شرک

کفر

خودکم بینی

غرور

منیت

حسادت

عدم استقلال درونی

عدم اعتماد به نفس

عدم عزت نفس و…

راه حل غیبت نکردن

بهترین راه حلی که میتوان داد این است که ما روی نواقصی که منجر به غیبت کردن میشود کار کنیم چرا که غیبت کردن ناشی از چنین نواقصی هست و اینکه بدانیم که غیبت کردن چه پیامد هایی روی جسم،فکر،احساس،باور و بعد روحانی من دارد.

حال پس بیایید برای محافظت از خودمان بسیار محکم روی این نقص و تمام ریشه های آن کار کنیم و آن را از بین ببریم.

این کلیپ بسیار کاربردیست تقدیم به نگاه پاک شما عزیزان:

4 2 رای ها
امتیازدهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
تماس با ما
پنل کاربری
سبدخرید
جستجو
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x